You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

BAŞARILI BİR WEB SİTESİ NASIL OLUR?

Günümüzde internet kullanımının artmasıyla beraber firmalar arası rekabet internet üzerinden de artış göstermiştir. Firmalar internet üzerinde farkındalık yaratma ve kendilerini ispat etmek üzerine çalışmalar başlatmışlardır. Bu çalışmalarda ilk ve en önemli adım ise bir “web sitesi “olarak karşımıza çıkıyor.

Bir web sitesine internet ile dünyanın her yerinden ulaşmak mümkündür. Önemli olan hedef kitledir. Sitenizin vereceği mesaj ile doğru müşterilere ulaşabilir, ürün veya hizmet satın alma şansı yakalayabilirsiniz. Sitenize olan ziyaretçi sayılarının her geçen gün artması başarıda önemli rol oynar. Peki ziyaretçi sayısının artmasındaki en önemli faktör olan başarılı bir web sitesi nasıl olmalıdır?

İyi bir web sitesi için başta hedef kitle belirlenmeli, gereksiz bilgi aktarımından kaçınılmalıdır.

Web tasarımın sade ve kullanışlı olması kullanıcıların aradığı en önemli özelliktir.

Mesajın net olarak verilmesi kullanıcıların kafasını sorularla yormaz ve bu da ziyaretçilerin takipte kalmasını sağlar.

Web sitesinin farklı cihaz uyumluluğu çok önemli bir etkendir. Tablet ve telefonların kullanımındaki artış ile tüm ekran çözünürlüklerinde çalışabilen mobil tasarımlar (responsive), web sitesi için olmazsa olmaz özelliklerden.

Kullanıcıların firma adresini kolayca bulabilmesi için Google Map haritaları web sitelerine eklenmelidir.

Görseller amaca uygun olmalı ve içerik ile birbirini tamamlamalıdır.

Web sitelerinin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması için teknik bir SEO çalışması rekabet için önemlidir.

Ziyaretçiler ile etkileşimi arttırmanın en kolay yolu web sitesinde sosyal medya butonlarının yer almasıdır.

Özgün ve güncel içerik web sitesini diğer sitelerden farklı kılar, kopyalanmış içerikler arama motorları tarafından eksi puan olarak değerlendirilmektedir. Güncel içerik ise arama motorlarına “ben burdayım” mesajı verir.

Çoklu dil desteği ile farklı ülke kullanıcılarına da hizmet sunabilir ve arama motorlarına global site imajı verilmiş olunur.

Web sitesinin site içi çalışmaları tamamlandıktan sonra potansiyel müşterilerin firmanızı bulması açısından Google Adwords reklamcılık yöntemi kullanılmasında büyük bir fayda vardır.